Vejce za miliony

19.10.2017

Pro některé byla nedávná aféra s vejci infikovanými fipronilem katastrofa, pro jiné se ale překvapivě stala zlatým dolem. Ano, máme na mysli biofarmáře. Jejich biovejce závratně vzrostli na ceně.

Nejedná se tedy přesně o naše české biofarmáře, ale ty sousední německé. Ti hlásí od zmiňované aféry nárůst poptávky po bio vejcích o celých třicet procent. Vyšší prodeje hlásí jak německý řetězec bio potravin Alnatura (někteří pravěpodobně znáte z nejmenovaných drogerií). Ale také drobní regionální bio farmáři. Průzkumy dále ukázali ze desetina Němců na vejce zanevřeli úplně, obdivuhodné že se dokážou vzdát všech vaječných snídaňových dobrot.

Na český trh aféra s fipronilem nejspíše nebude mít žádný vliv, domnívají se tuzemští bio  farmáři. Celá kauza se Čech dotkla pouze okrajově, většina vajec na pultech pocházejí místních chová, kde je je fipronilen přísně zakázán. V zásadě tedy není pro tuzemské zákazníky důvod pro přechod k bio vejcím. To jak vypadají velkochovy  je bohužel ke změně zatím také nepřimělo.